Најпознатији билећки задужбинар Хасан паша Предојевић подигао је у Билећи неколико задужбина, које су упркос ратовима, разарању и паљевинама, људском немару, ипак, некако претекле до данашњих дана.
Пре четири и по вијека у свом родном мјесту Предојевић је изградио цркву, џамију, двије чатрње и велики каравн сарај (хотел).
Градили су их од клесаног камена најбољи мајстори које је Предојевић са приморја довео у Билећу.
Одведен као дјечак из Пријевора у јаничаре у Цариград, постао знаменити турски војсковођа, а кад се вратио у Билећу Ненад Предојевић мајци у Пријевору подигао је дивну камену цркву и велику чатрњу.
У Масленом долу у Билећи, уз тадашњу главну џаду, подигао је џамију, џатрњу са двоје вратника и велики сарај.
Иако оронуле и срушене и данас постоје и црква и џамија, док у џатрњама у Пријевору и Масленом долу и дан данас има воде.
Караван сарај је одвано срушен и од њега не постоје остаци, али се зна где је био.
Исламска заједница покренула је акцију да се обнови порушена џамија Хасан паше Предојевића у Билећи. Простор око старе џамије је очишћен и ограђен али је стара чатрња, преко пута џамије, зарасла у купину и шибље.
Парцела на којој се налази стара црква у Пријевору припада Српској православној цркви али за сада нема наговештаја да би могла да се обнови.
Иако се ради о споменику културе под заштитом државе још нико није поднео захтев Заводу за заштиту споменика или Унеску да се овај споменик од изузетног значаја, не само за Билећу, сачува од пропадања и обнови.
Билећка црква и џамија грађене су исте године кад и чувена ћуприја на Дрини, задужбина једног другог паше, Мехмеда Соколовића кога су Турци као и Предојевића одвели из Херцеговине у Цариград у јаничаре.
Предојевића црква у Пријевору, иако је уз џамију, најзначајнији историјски споменик у Билећи, потпуно је заборављена, сакривена у сред грмена, зарасла у шибље и жбуње, није ограђена, не постоји ни табла ни путоказ који би указивао где се налази.
Билећа.рс