Ове године Билећани први пут сијелили без пјесника Божа Глоговца, човјека који је био својеврсни заштитни знак окупљања Херцеговаца у Београду
Већ седму годину Билећани и њихови пријатељи одржавају традицију окупљањем на херцеговачком сијелу у ресторану Дома Војске у Београду.
Овогодишњи завичајни скуп био је и својеврстан омаж недавно преминулом Божидару М. Глоговцу који је годинама уназад био и заштитни знак Билећког сијела.
У име завичајног клуба Билећана слово о вољеном херцеговачком пјеснику одржао је Божо Бобан Вукоје.
– Сва будућа окупљања и сијела која будемо организовали, укључујући и ово, биће можда боља и гора од оних пет претходних које смо имали, али у једно готово можемо бити сигурни, ниједно више неће бити исто. Ту голему разлику правио је Божидар Божо Глоговац, последњи херцеговачки боем и човјек кога су прижељкивали и својатали сви Херцеговци. Требињци и Билећани су се чак стално отимали о њега, а ево отимају се и сада након његове смрти. Но, мудри Божо као да је све то потајно знао, па је ту отимачину одавно учинио беспредметном поносно говорећи да је пола Требињац и пола Билећанин или пола Билећанин, пола Требињац. Мало ко се данас око некога и нечега отима, а да није велико и вриједно као што је био наш Божо – рекао је Вукоје закључујући да је осим породице Глоговац велики губитак осјетила цијела Херцеговина.
– Имам утисак да Божа нисмо за живота толико цијенили колико га цијенимо сада, али ништа то за нас Србе није ново. Наивно смо и непромишљено сматрали да је ту један од нас и да ће бити са нама колико ћемо и сами бити са собом. Драги мој Божо, док ових Билећана буде овдје бивало, знај да ћеш бити увек са нама све са твојим црним шеширом – рекао је Вукоје казивајући добро познате стихове Божидара Глоговца.
Херцеговино моја опрости,
нека ми Господ суди
што у ову пјесму не могу стати
сви твоји добри људи.
А има их не бој се, ти то најбоље знаш
и још ћеш ако Бог да на хиљаде да их даш.
Херцеговино блистај у сјају,
сва наша срца за тебе куцају.
Као и сваки херцеговачки скуп и овај је започео благословом свештеника. Отац Ален Вукашин, родом из Дрниша, је као дијете дијелио судбину свог народа, да би се након хрватске злочиначке акције “Олуја” накратко обрео у Лазаревцу, а потом основну школу завршио у Старој Херцеговини, у Херцег Новом.
– Ово сабрање потребно је свима нама, не само да се упознамо и питамо за здравље, већ да се сјетимо наших који су се у кршу, камену и муци, одгајали, рађали, живјели, а неки и мученички страдали. Жртве које смо дали уродиле су плодом, јер нас Бог није оставио саме и неутјешне. Колико још народа и људи може да се похвали да им је дјед Свети Василије, Свети Петар Цетињски или Свети Стефан Дечански – рекао је отац Вукашин.
Предсједник Завичајног клуба Билећана Миодраг Дунђеровић подсјетио је да је рад овог клуба кренуо са “ледине”, али након неколико година стажа имају чиме да се похвале.
– У Билећу смо послали тридесетак лаптопова које смо обезбиједили захваљујући нашим добротворима- рекао је Дунђеровић који се захвалио Жарку Симовићу и Мају Самарџићу што су омогућили штампање часописа “Житије” који садржи радове ученика билећке гимназије “Свети Сава”.
Дунђеровић се захвалио и присутном почасном члану Удружења Добривоју Танасијевићу Дан Тани на доприносу и промоцији књиге о чувеном оскаровцу Младену Секуловићу (Карлу Малдену) чији су коријени из Билеће.
Поздраве из Херцеговине од грађана Билеће и начелника Миљана
Алексића донио је Михајло Вујовић, менаџер општине. Он је објаснио да се у
претходном периоду започело више пројеката од којих је најзначајнији градња
водовода и асфалтирање улица.
– У току је израда пројекта развоја Билеће за наредну деценију – најавио
је Вујовић и позвао све да помогну добрим идејама.
У име општине Сечањ окупљене земљаке поздравио је Мирко Вукоје.
Захваљујући добротвору Раду Вујовићу и ове године награђено је троје најбољих билећких студената Београдског Универзитета. Награде су уручене Катарини Вујовић, Петру Вoјновићу и Драгани Ковачевић.
Угљеша Вујовић је у име друштва гуслара „Цар Лазар“ из Приштине уручио Лазареву повељу добротвору Зорану Мишељићу који је истакао да му је ово најдраже признање које је добио у животу.
Богата томбола коју је брижно водио Милан Комар изазвала је велико интересовање присутних, а награде су заиста биле вриједне. Најсрећнији су добили ваучере за курсеве математике и енглеског језика, ваучере за ручак или вечеру у београдским ресторанима, викенд на Моску и Будви, вриједне књиге и слике, а по традицији највеће одушевљење изазвао је пршут који већ годинама дарује начелник Билеће Миљан Алексић. Даме су се највише радовале ваучерима за третмане у „Бали детоксу“.
Ипак, највриједнији поклон уручио је Раша Дангубић. Ријеч је о статуи са ликом патријарха Павла, коју је уз помоћ свештенства и монаха са Космета, а уз благослов патријарха Иринеја и владике Теодосија урадио Миломир Влашковић, свештеник цркве Светог Василија Острошког из Лепосавића.
Водитељка програма Сања Вуковић донијела је срећу професору Драгану Вујовићу.
Домаћини су уручили захвалнице појединцима и привредницима који су у протеклом периоду помогли рад Завичајног клуба Билећана.
У програмском дијелу наступила је етно група “Ерцеговина” из Сечња.
Земљаке је одушевио наступ Сандре Продановић Масларевић оперске пјевачице Народног позоришта у Београду. Ова рођена Сарајка 15 година је живјела у Москви гдје се и школовала на Конзерваторијуму Чајковски, а за Билећу је везана јер је то родно мјесто њеног оца Будимира. Како је рекла за СХ увијек се радо одазива позиву земљака.
Изненађење за Херцеговце био је и наступ Неше Лутовца уз кога су запјевали чувени хит “Мостови на Морачи”.
За добро расположење Херцеговаца побринуо се Богољуб Бошковић са својим Боле Бендом из Гајдобре који је већ по навици оправдао повјерење домаћина.
Међу гостима, између осталих, био је и предсједник Одбора за дијаспору и Србе у региону Миодраг Линта.
Посебну част Билећанима указала је и Габриела Братић.
И ове године међу својима је био и познати српски глумац Милорад Капор, који је након играња у „Џејмс Бонду“, додатну популарност стекао и у веома гледаној серији „Жигосани у рекету“.
Наредни скуп Херцеговаца у Србији заказан је за 7. децембар 2019. године када ће се у београдском ресторану хотела „Орашац“ одржати традиционално вече Требињаца.
Текст и фото – Трифко Ћоровић – Слободна Херцеговина
ПОГЛЕДАЈТЕ ФОТО ГАЛЕРИЈУ СА БИЛЕЋКОЈ СИЈЕЛА